FD-505 Environmental Test Chamber
FDR Series - Temperature Only




FDR-505
Floor
FDR-505 is a large-capacity radio frequency (RF) shielding test chamber engineered for controlled testing of frequency-generating devices in interference-free environments. Designed for expanded test setups, it isolates internal signals while preventing external RF interference, enabling accurate, repeatable performance validation for complex RF systems.
Standout Features:
- High-performance RF shielding blocks external interference and prevents signal leakage
- Independently certified attenuation performance with documented test results
- Shielded pass-through interface plate with RF-rated connectors for device communication
- Integrated environmental temperature control for RF device reliability testing
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
- Videos
Specifications
| Interior: | 22W x 20D x 20H (in) |
| 558.8W x 508D x 508H (mm) | |
| Exterior: | 36.5W x 39.1D x 66.7H (in) |
| 927.1W x 993.2D x 1694.2H (mm) | |
| Volume: | 5.09 cubic ft |
| 144.13 liters | |
| Temperature: | -37°C to 94°C (-34.6°F to 201.2°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Rise Rate*: | 3.14°C/min |
| Pull Down Rate*: | 1°C/min |
| Electrical Supply: |
220-240VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ (Optional) 208VAC |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA L6-30
|
| Full Load Amps: | 21 A |
| Airflow: | 275 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 18,000 BTU/HR -MIN: 5,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL-508A |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: |
R-404a (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 48 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 550 lbs (249 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 660 lbs (299 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
FDR Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Reliable and accurate: an independent test facility certified attenuation. Your chamber comes with a test report showing attenuation performance.
- Interior cabinet: stainless steel, type 304
- Exterior cabinet: cold-rolled steel, heavy-gauge, powder coat finish, color: bone
- Internal light with external switch
- Swivel brake casters
- Full opening door, manual door latch, blank (no window)
- Silver-soldered refrigeration plumbing for radio wave leak prevention
- EMI filtering electrical connections and sensors, electrical wires into the working volume travel through special RF shielding filters
- EMI honeycomb mesh shielded grill keeps the circulation motor cool
- Electrically conductive cellular, metallic, chromatic door gasket, and conductive adhesives create a sealed workspace
- Standard and customer requested RF-rated connectors are installed on side-mounted interface plate providing a shielded pass-through grid for communication with device under test. Various input/output connector options such as but not limited to:
- Coax feed through connectors - BNC, SMA, TNC, Type F, Type N, UHF
- RF filtered d-sub connectors - DB9, DB15, DB25, DB37, DB50
- Ethernet connectors - 10-gigabit ethernet filter with POE, RJ45 adapter kit, 10/100/1000/10,000 with or without filtering, with or without auto mode detection
- USB connectors - shielded USB 3.x high-speed interface, USB type C, high-speed USB 2.x EMI filter, USB-S shielded adapter kit, unfiltered shielded USB 2.0/3.0/3.1 A-A I/O connector, USB-AS shielded adapter kit
- Fiber optic connectors - FC simplex fiber bulkhead, ST multimode bulkhead, fiber APC FC bulkhead connector
- Data adapter kits - IEEE 1394, VGA, HDMI, DB9 - RJ11, DB9 - RJ11, PS/2 to DB9
- AC/DC power filters - IEC power entry mode, 4 or 6 pole filtered AC or DC terminal block, banana jacks, 4-5-6 outlet power strips
- If your connector is not listed please talk to a sales team member about your specific requirements.
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER
FDR Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE increases your functionality 
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS. 100 OHM Platinum RTD is a highly-accurate sensor made from platinum components for increased sensitivity View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest lowest temperature the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Internal high-temperature limit safety
- Refrigeration system over-pressure safety circuit
- UL508A certified by TUV Rheinland N.A
Optional Features
- Shelf Modification
- LN2 Boost Coo l
- CO2 Boost Cool
- Custom Port Configuration and Attachments
- Noise Reduction Package
- High/Low-Temperature Safety - manual-control, digital-set temperature safety shuts-down test chamber if it goes over or below a specified temperature
Applications
APPLICATIONS
The FDR Series is AES's line of radio frequency (RF) shielded temperature test chambers purpose-built to evaluate wireless devices, antennas, and electronic assemblies under controlled thermal conditions inside an RF-isolated enclosure that blocks outside electromagnetic interference. The FDR Series supports industries where connected, wireless, and radio-driven products must perform reliably across temperature.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Consumer Electronics
- 5G, IoT & Wireless
- Telecommunications
- Aerospace & Aviation
- Military & Defense
- Automotive
- Medical Devices
- Semiconductor
Downloads
Videos
Please Try Again.

