MX-9216 Environmental Test Chamber
MX Series - Corrosion/Salt Spray




MX-9216
Benchtop
MX-9216 is a large-capacity salt spray corrosion test chamber engineered for high-volume, long-duration corrosion testing applications, with an atomizing nozzle factory set to support compliance with ASTM B117, MIL-STD-202H, MIL-STD-750F, MIL-STD-810H, MIL-STD-883K (optional modification), and MIL-STD-19500 (optional modification).
Standout Features:
- 360° Lucite® plexiglass construction for full visibility into the test workspace
- Precision dual-sensor temperature control system for solution and chamber stability (±0.5°C)
- Self-contained corrosion testing environment prevents external contamination and ensures test integrity
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
- Videos
Specifications
| Interior: | 30W x 30D x 30H (in) |
| 762W x 762D x 762H (mm) | |
| Exterior: | 48.8W x 38.5D x 50.5H (in) |
| 1239.6W x 977.9D x 1282.7H (mm) | |
| Volume: | 15.63 cubic ft |
| 442.59 liters | |
| Tower Temperature: | 45.5 °C (114°F) |
| Chamber Temperature: | 35 °C (95 °F) |
| Salt Solution Capacity: | 16.1 gal (61 liters) |
| Saturation Tower Capacity: | 3 gal (11.4 liters) |
| Approximate Operating Hours: | 144 hours |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Electrical Supply: | 120 VAC, 1 PH, 60 HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA 5-15
|
| Full Load Amps: | 12 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Mobility: | Will fit through 48 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 500 lbs (227 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 615.0 lbs (279 kg) without added options |
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
MX Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Meets ASTM B117 standard
- Single tower water conditioning
- Benchtop Style
- Transparent Lucite Construction features visual observation of items being tested
- Stainless steel base
- Tower Level Control
- Salt Spray Reservoir Level control with 10-gallon saltwater storage tank (auto refill system)
- Salt Fog Collectors 80cm Horizontal Area (2 Required) compliant with ASTM-B117
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
MX Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURE
Internal thermal heat fuse interrupts electricity flow if it reaches a preset temperature
Optional Features
- Special Filter for MIL-STD-202H and 810H (P/N 86264)
- Modification to Meet MIL-STD-883K Method 1009.8 Procedure 3.1
- Water Demineralizer System
- Floor Stand
Applications
APPLICATIONS
The MX Series is AES's line of salt spray (salt fog) corrosion test chambers, engineered to simulate highly corrosive environments and evaluate how products, coatings, and materials resist long-term exposure to salt, moisture, and thermal stress. Completely self-contained, the MX Series isolates the device under test in a corrosive environment without introducing outside contaminants, with 360° high-quality Lucite® plexiglass for full observation from nearly any angle. Each MX chamber is customized to your corrosion testing needs — available in 3.38, 8, and 15.63 cu ft working volumes, with dual RTD sensors for temperature uniformity (tower 45.5°C / chamber 35°C) and AESONE CONNECT® remote monitoring standard.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Automotive
- Pharmaceuticals
- Packaging
- Consumer Products
- Paints & Coating
- Consumer Electronics
- Military & Defense
Downloads
Videos
Please Try Again.