MX-9204 Environmental Test Chamber
MX Series - Corrosion/Salt Spray




MX-9204
Benchtop
MX-9204 is a precision salt spray corrosion test chamber engineered for controlled, repeatable environmental corrosion testing, with an atomizing nozzle factory set to support compliance with ASTM B117, MIL-STD-202H, MIL-STD-750F, MIL-STD-810H, MIL-STD-883K (optional modification), and MIL-STD-19500 (optional modification).
Standout Features:
- 360° Lucite® plexiglass construction for full visibility into the test workspace
- Precision dual-sensor temperature control system for solution and chamber stability (±0.5°C)
- Self-contained corrosion testing environment prevents external contamination and ensures test integrity
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Downloads
- Videos
Specifications
| Interior: | 18W x 18D x 18H (in) |
| 457.2W x 457.2D x 457.2H (mm) | |
| Exterior: | 40.2W x 27.5D x 31.25H (in) |
| 1021.1W x 698.5D x 793.8H (mm) | |
| Volume: | 3.38 cubic ft |
| 95.71 liters | |
| Tower Temperature: | 45.5 °C (114°F) |
| Chamber Temperature: | 35 °C (95 °F) |
| Salt Solution Capacity: | 6.9 gal (26 liters) |
| Saturation Tower Capacity: | 1.9 gal (7.0 liters) |
| Approximate Operating Hours: | 144 hours |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Electrical Supply: | 120 VAC, 1 PH, 60 HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA 5-15
|
| Full Load Amps: | 7 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Mobility: | Will fit through 32 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 263 lbs (119 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 378.0 lbs (171 kg) without added options |
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
MX Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Meets ASTM B117 standard
- Single tower water conditioning
- Benchtop Style
- Transparent Lucite Construction features visual observation of items being tested
- Stainless steel base
- Tower Level Control
- Salt Spray Reservoir Level control with 10-gallon saltwater storage tank (auto refill system)
- Salt Fog Collectors 80cm Horizontal Area (2 Required) compliant with ASTM-B117
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
MX Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURE
Internal thermal heat fuse interrupts electricity flow if it reaches a preset temperature
Optional Features
- Special Filter for MIL-STD-202H and 810H (P/N 86264)
- Modification to Meet MIL-STD-883K Method 1009.8 Procedure 3.1
- Water Demineralizer System
- Floor Stand
Downloads
Videos
Please Try Again.