SC-508-4-ATP Environmental Test Chamber
SC Series - Temperature Only








SC-508-4-ATP
BenchtopRack and Stack
SC-508-4-ATP is a battery-optimized temperature test chamber engineered for high-performance testing applications. Designed with integrated rear access ports for seamless battery cycler connectivity, it enables efficient, scalable testing across a wide range of cell formats.
Standout Features:
- Battery testing optimized with integrated rear ports for clean cycler connections
- Benchtop test chamber supports optional stacking for double the testing volume
- High-performance, dual-motor circulation system with 950 CFM adjustable airflow
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
Specifications
| Interior: | 24W x 24.1D x 25.8H (in) |
| 609.5W x 612.1D x 655.3H (mm) | |
| Exterior: | 71.7W x 38.8D x 36.6H (in) |
| 1821.2W x 985.6D x 929.7H (mm) | |
| Volume: | 8.64 cubic ft |
| 244.65 liters | |
| Temperature: | -35°C to 180°C (-31°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Rise Rate*: | 5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 5°C/min |
| Electrical Supply: |
208 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ (Optional) 230VAC |
| Facility Power Receptacle: |
6' cord with 2-Pole 3-Wire Grounding, Non-NEMA, Twist lock plug. CATALOG# CS8265C
|
| Full Load Amps: | 50 A |
| Airflow: | 950 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 30,000 BTU/HR -MIN: 13,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: | R-449a |
| Mobility: | Will fit through 48 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 835 lbs (379 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
SC Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Exterior light with exterior switch on cabinet face
- Port configuration: Two rear wall access port and plug with 4in (76.2mm) diameter for ATP fixture and four 2in (50.8mm) diameter rear wall ports for additional sensors
- Fully opening door with manual door latch
- 20” x 20” Heated Multi Pane Viewing Window
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
SC Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
- On-board pressure and temperature monitoring of refrigeration system via AES XCHANGE
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
Optional Features
OPTIONAL FEATURES
- Shelf Addition
- Custom Porting Sizes
- Custom Window Size
- Heater for Window
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Gas Purge compatible with Dry Nitrogen (GN2) & Compressed Dry Air (CDA)
- Floor Stand with Casters
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The SC SAFE Series is engineered for safe, repeatable temperature testing in high-risk battery applications. Designed with integrated AES SAFE battery safety features, these temperature-only chambers support critical validation and qualification testing across industries where reliability, control, and protection are essential.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Electric Vehicles (EV)
- Consumer Electronics
- eVTOL & Advanced Air Mobility
- Humanoid Robots
- Energy Grid Storage
- Medical Devices
- Military & Defense
USE CASES
- Electric Vehicle Battery Testing Application: High-current thermal testing of EV battery systems to validate performance, safety, and thermal stability under controlled temperature conditions. Read more
- Energy Grid Storage Battery Testing Application: Temperature testing of energy storage batteries used in grid-scale applications to ensure reliable operation across demanding environmental conditions. Read more
- Military & Defense Battery Testing Application: Controlled thermal testing of defense-related battery systems to support safety validation and mission-critical performance requirements. Read more
Downloads
Similar Products
Please Try Again.