SC-512-4-ATP Environmental Test Chamber
SC Series - Temperature Only








SC-512-4-ATP
BenchtopRack and Stack
SC-512-4-ATP is a battery-optimized temperature test chamber engineered for high-performance testing applications. Designed with integrated rear access ports for seamless battery cycler connectivity, it enables efficient, scalable testing across a wide range of cell formats.
Standout Features:
- Battery testing optimized with integrated rear ports for clean cycler connections
- Benchtop test chamber supports optional stacking for double the testing volume
- High-performance, dual-motor circulation system with 950 CFM adjustable airflow
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
Specifications
| Interior: | 36W x 24.1D x 25.8H (in) |
| 914.4W x 612.1D x 655.3H (mm) | |
| Exterior: | 83.3W x 38.8D x 36.6H (in) |
| 2115.9W x 985.6D x 929.7H (mm) | |
| Volume: | 12.95 cubic ft |
| 366.7 liters | |
| Temperature: | -35°C to 180°C (-31°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Rise Rate*: | 5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 5°C/min |
| Electrical Supply: |
208 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ (Optional) 230VAC |
| Facility Power Receptacle: |
6' cord with 2-Pole 3-Wire Grounding, Non-NEMA, Twist lock plug. CATALOG# CS8265C
|
| Full Load Amps: | 50 A |
| Airflow: | 950 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 30,000 BTU/HR -MIN: 13,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: | R-449a |
| Mobility: | Will fit through 48 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 895 lbs (406 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
SC Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Interior cabinet constructed with type 304 stainless steel
- Exterior light with exterior switch on cabinet face
- Port configuration: Two rear wall access port and plug with 4in (76.2mm) diameter for ATP fixture and four 2in (50.8mm) diameter rear wall ports for additional sensors
- Fully opening door with manual latch
- 20” x 20” Heated Multi Pane Viewing Window
Instrumentation
INSTRUMENTATION
AESONE CONNECT®
IncludedMost remote monitoring platforms are sold separately. AESONE CONNECT® comes built into every SC Series chamber, giving your team full visibility and control from the moment your chamber is online.
Remote monitoring
Live data graphs from any browser
Remote operation
Start, stop, and adjust on the fly
Multi-year data logging
On-board logging with export
Profile management
Web-based creation and scheduling
Secure access
Multi-level permissions for your team
API integration
JSON API for custom workflows
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE CONNECT®. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -70°C to +180°C (-94°F to +356°F)
- Solid-State Humidity Sensor
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
Optional Features
OPTIONAL FEATURES
- Shelf Addition
- Custom Porting Sizes
- Custom Window Size
- Heater for Window
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Gas Purge compatible with Dry Nitrogen (GN2) & Compressed Dry Air (CDA)
- Floor Stand with Casters
- Single Gas Sensor
- Dual Gas Sensor
- Triple Gas Sensor
- Large Burst Disk Upgrade
- Additional Thermocouples
Additional Safety Features
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The SC SAFE Series is engineered for safe, repeatable temperature testing in high-risk battery applications. Designed with integrated AES SAFE battery safety features, these temperature-only chambers support critical validation and qualification testing across industries where reliability, control, and protection are essential.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Electric Vehicles (EV)
- Consumer Electronics
- eVTOL & Advanced Air Mobility
- Humanoid Robots
- Energy Grid Storage
- Medical Devices
- Military & Defense
USE CASES
- Electric Vehicle Battery Testing Application: High-current thermal testing of EV battery systems to validate performance, safety, and thermal stability under controlled temperature conditions. Read more
- Energy Grid Storage Battery Testing Application: Temperature testing of energy storage batteries used in grid-scale applications to ensure reliable operation across demanding environmental conditions. Read more
- Military & Defense Battery Testing Application: Controlled thermal testing of defense-related battery systems to support safety validation and mission-critical performance requirements. Read more
Downloads
Similar Products
Please Try Again.