SCH-508-4-SAFE Environmental Test Chamber
SCH Series - Temperature with Humidity










SCH-508-4-SAFE
BenchtopRack and Stack
SC-508-4-SAFE is a temperature and humidity test chamber engineered for safe, controlled battery testing under real-world environmental conditions. Built with AES SAFE technology and precision humidity control, it enables teams to evaluate battery performance, reliability, and risk across a full range of thermal and moisture-driven scenarios.
Standout Features:
- Battery testing optimized with integrated SAFE system
- Benchtop test chamber supports optional stacking for double the testing volume
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
Specifications
| Interior: | 24W x 24.1D x 25.8H (in) |
| 609.5W x 612.1D x 655.3H (mm) | |
| Exterior: | 76.4W x 39.9D x 36H (in) |
| 1940.6W x 1013.5D x 914.4H (mm) | |
| Volume: | 8.64 cubic ft |
| 244.65 liters | |
| Temperature: | -20°C to 80°C (-4°F to 176°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Electrical Supply: |
208 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ (Optional) 230VAC |
| Facility Power Receptacle: |
6' cord with 2-Pole 3-Wire Grounding, Non-NEMA, Twist lock plug. CATALOG# CS8265C
|
| Full Load Amps: | 50 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 950 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 30,000 BTU/HR -MIN: 13,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: | R-449a |
| Mobility: | Will fit through 48 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 874 lbs (396 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
SCH Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Exterior light with exterior switch on cabinet face
- Port configuration: Two rear wall access port and plug with 4in (76.2mm) diameter for ATP fixture and four 2in (50.8mm) diameter rear wall ports for cycler thermocouples
- Gas Inlet compatible with GN2 Purge and Dry Air Purge
- Equipped with AES SAFE Battery Safety Features. Safe up to EUCAR Hazard Level 7. A full list of included safety features is listed in the safety features tab.
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
SCH Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT® creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber remote monitoring easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- Solid-State Humidity Sensor
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
Optional Features
OPTIONAL FEATURES
- Custom Porting Sizes
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Self Contained Water Recirculating System
- Water Demineralizer Cartridge System
- High Humidity Sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Floor Stand with Casters
- Single Gas Sensor
- Dual Gas Sensor
- Triple Gas Sensor
- Large Burst Disk Upgrade
- Additional Thermocouples
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The SCH Series is the temperature-and-humidity integrated AES SAFE battery safety features, with the added capability of precise humidity control (10–95% RH). Built for applications that demand a safe, controlled environment for battery and energy storage testing alongside real-world humidity conditions, the SCH Series supports industries where both thermal and moisture variables must be tightly managed to validate performance, reliability, and safety.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Electric Vehicles (EV)
- Consumer Electronics
- eVTOL & Advanced Air Mobility
- Energy Grid Storage
- Medical Devices
- Military & Defense
- Power Management
USE CASES
- Carbon Removal & Climate Tech Humidity Safety Testing: SCH-512-4-SAFE benchtop temperature & humidity chamber for Direct Air Capture (DAC) validation. Read more
Downloads
Similar Products
Please Try Again.