BHD-508 Environmental Test Chamber
BHD Series - Temperature with Humidity








BHD-508
BenchtopRack and Stack
BHD-508 is a temperature and humidity test chamber designed for precise environmental testing across leading industries. Built for reliability and consistency, they deliver stable thermal and humidity performance for R&D, validation, and quality assurance applications.
Standout Features:
- High-performance circulation system with 275 CFM adjustable airflow
- Benchtop test chamber supports optional stacking for double the testing volume
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
Rental $2,900/month
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
- Videos
- Dew Point Calculator
Specifications
| Interior: | 24W x 24D x 24H (in) |
| 609.5W x 609.5D x 609.5H (mm) | |
| Exterior: | 53.5W x 37.5D x 35.1H (in) |
| 1358.9W x 952.5D x 891.6H (mm) | |
| Volume: | 8 cubic ft |
| 226.53 liters | |
| Temperature: | -37°C to 180°C (-34.6°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Rise Rate*: | 5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 4°C/min |
| Electrical Supply: |
208 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ (Optional) 230VAC |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA L6-30
|
| Full Load Amps: | 25 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 275 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 18,000 BTU/HR -MIN: 5,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: |
R-404a (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 48 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 575 lbs (261 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 685 lbs (311 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
BHD Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Exterior structure is heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat bone color and matte finish
- Interior cabinet: stainless steel, type 304
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONNECT®
- Port configuration: right wall access port and plug with 3in (76.2mm) diameter
- Fully adjustable shelf, 1 wire-grid shelf, stainless steel
- Forced air circulation
- Gas inlet compatible with GN2 purge and Dry Air Purge
- Multipane 12 in x 12 in heated viewing window
- Full opening door with adjustable manual latch
Instrumentation
INSTRUMENTATION
AESONE CONNECT®
IncludedMost remote monitoring platforms are sold separately. AESONE CONNECT® comes built into every BHD Series chamber, giving your team full visibility and control from the moment your chamber is online.
Remote monitoring
Live data graphs from any browser
Remote operation
Start, stop, and adjust on the fly
Multi-year data logging
On-board logging with export
Profile management
Web-based creation and scheduling
Secure access
Multi-level permissions for your team
API integration
JSON API for custom workflows
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE CONNECT®. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -70°C to +180°C (-94°F to +356°F)
- Solid-State Humidity Sensor
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest and lowest temperature of the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Over Temperature Heat Fusing
- Refrigeration System Over-Pressure Safety Circuit
- Low Water Steam Generator Over Temperature Circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
OPTIONAL FEATURES
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Custom window size
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Self Contained Water Recirculating System
- Water Demineralizer Cartridge System
- High Humidity Sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Floor Stand with Casters
- Stackable Test Chamber Stand with Casters
Applications
APPLICATIONS
The BHD Series is AES's line of compact, benchtop temperature and humidity test chambers a versatile chamber used across a wide range of industries for product, component, and materials validation under combined thermal and humidity conditions. With 10–95% RH range and precise ±2% RH stability paired with uniform temperature control, the BHD Series gives engineers a reliable way to simulate real-world climates in a compact footprint that fits almost any lab. From stability testing and regulatory qualification to humidity cycling and everyday environmental validation, the BHD Series adapts to the unique demands of each industry it serves.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Consumer Electronics
- Medical Devices
- Pharmaceuticals
- Semiconductor
- Packaging
- Consumer Products
- Paints & Coating
- Automotive
- Aerospace & Aviation
- Military & Defense
Downloads
Videos
Dew Point Calculator
Similar Products
Please Try Again.