HD-210 Environmental Test Chamber
HD Series - Temperature with Humidity




HD-210
Floor
HD-210 Model is a floor-style environmental test chamber with temperature and humidity functionality designed for reliable steady-state and cycling environmental testing applications. Built for long-term durability and precision control, it delivers consistent performance for laboratory and production environments.
Standout Features:
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor and temperature stability within ±0.5°C
- Proprietary baffle and fan circulation system with 275 CFM airflow for uniform temperature and humidity conditions
- Robust cascade refrigeration system with optional LN₂ or CO₂ boost for rapid pull-down rates
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
- Videos
- Dew Point Calculator
Specifications
| Interior: | 24W x 27D x 28H (in) |
| 609.5W x 685.8D x 711.1H (mm) | |
| Exterior: | 33.5W x 47.9D x 74.9H (in) |
| 850.9W x 1216.7D x 1902.5H (mm) | |
| Volume: | 10.5 cubic ft |
| 297.32 liters | |
| Temperature: | -70°C to 180°C (-94°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Rise Rate*: | 4.5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 2°C/min |
| Electrical Supply: |
208 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ (Optional) 230VAC |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA L6-30
|
| Full Load Amps: | 28 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 275 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 18,000 BTU/HR -MIN: 5,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Cascade |
| Refrigerant: |
High Stage: R-404a Low Stage: R-508b (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 36 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 810 lbs (367 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 935 lbs (424 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
HD Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Exterior structure is heavy gauge, cold-rolled steel with powder coat bone color and matte finish
- Interior cabinet: stainless steel, type 304
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONNECT
- Port configuration: right wall access port and plug with 3in (76.2mm) diameter
- Port configuration: left wall access port and plug with 3in (76.2mm) diameter
- Fully adjustable shelf, 1 wire-grid shelf, stainless steel
- Forced air circulation
- Gas inlet compatible with GN2 and Dry Air Purge
- Multipane 12 in x 12 in heated viewing window
- Full opening door with adjustable manual latch
- Locking Swivel Casters, set of 4
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER
HD Series Test Chambers have upgraded to include AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -70°C to +180°C (-94°F to +356°F)
- Solid-State Humidity Sensor
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest and lowest temperature of the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Over Temperature Heat Fusing
- Refrigeration system over-pressure safety circuit
- Low-water steam generator over-temperature circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Custom window size
- Noise Reduction Package
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Water Cooled Condenser
- Self-Contained Water Recirculating System
- Water Demineralizer Cartridge System
- High Humidity Sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The HD Series is AES's line of floor-model temperature and humidity test chambers built to condition mid-to-large products, full assemblies, and battery packs under tightly controlled combined thermal and humidity environments. With a 10–95% RH range, ±2% RH stability, the HD Series gives engineers the flexibility to run steady-state stability profiles, humidity cycling, and high-hazard battery validation in a single platform.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Energy Storage
- Electric Vehicles (EV)
- Gas Sensing & Environmental Monitoring
- Pharmaceuticals
- Medical Devices
- Consumer Electronics
- Semiconductor
- Packaging
- Consumer Products
- Paints & Coating
- Aerospace & Aviation
- Military & Defense
USE CASES
- Gas Sensing & Environmental Monitoring Custom Silicone-Free Humidity Chamber: A fleet of 3 custom HD-210 humidity test chambers engineered for a leading innovator in MEMS-based gas sensor technology. All silicone components (door gasket, steam generator hose, internal sealant) replaced with non-silicone alternatives to eliminate outgassing that could contaminate or damage sensitive MEMS sensors. Read more
- Energy Storage Large-Format Pouch Cell Testing in High Live-Load SAFE Chambers: A leading energy storage company tested large-format pouch cells for grid-scale applications in paired HD-596-7.5-SAFE (temperature + humidity) and FD-596-7.5-SAFE (temperature-only) chambers each with 96 cu ft of workspace and a 4 ft × 4 ft door for AES patented battery testing fixtures. Read more
Downloads
Videos
Dew Point Calculator
Please Try Again.