HD-580-12 Environmental Test Chamber
HD Series - Temperature with Humidity




HD-580-12
Floor
HD-580 Models are available in multiple performance levels, delivering the rise and pull-down rates required for demanding environmental test requirements and high live-load testing applications. Built on swivel brake casters, this floor-style temperature and humidity chamber provides high-performance capability with flexibility for both laboratory and production floor environments.
Standout Features:
- Customizable performance speeds with multiple horsepower options to meet a wide range of testing requirements
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor
- Proprietary high-volume circulation system delivering 1000 CFM for uniform temperature and humidity conditions
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
- Dew Point Calculator
Specifications
| Interior: | 48W x 60D x 48H (in) |
| 1219.1W x 1524D x 1219.1H (mm) | |
| Exterior: | 61W x 104D x 94H (in) |
| 1549.4W x 2641.6D x 2387.6H (mm) | |
| Volume: | 80 cubic ft |
| 2265.34 liters | |
| Temperature: | -35°C to 180°C (-31°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Rise Rate*: | 5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 4.5°C/min |
| Electrical Supply: | 480 VAC, 3 PH, 60 HZ |
| Facility Power Receptacle: |
Hardwired
|
| Full Load Amps: | 59 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 1000 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 110,000 BTU/HR -MIN: 52,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL-508A |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: | R-449a |
| Approximate Product Weight: | 2900 lbs (1315 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 4630 lbs (2100 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Exterior structure is engineered sheet metal frame is precision laser cut and formed with powder coat bone color and matte finish
- Interior cabinet is stainless steel, type 304
- Interior light with exterior switch on cabinet face and AESONE CONNECT
- Door mount controls
- Electrical component cabinet is easily accessible via the front face with under door access
- Exceptionally small clearance requirements, 12 inches in the back and 8 inches on each side
- Compressor intake is front facing with outtake being expelled on left, right, and back sides (air-cooled chambers may require additional clearance based on the facility’s HVAC system recovery speed)
- Forced air circulation
- Gas purge control, compatible with desiccant air dryer and GN2
- Finned independent nichrome sheath heaters for even heating of conditioned air in the plenum offer fast changing heating and cooling rates
- Powerful custom-designed stainless steel blower wheels
- Port configuration: left and right wall access port and plug with 6 inch (152.4 mm) diameter
- Fully-adjustable shelf, one wire-grid, stainless steel shelf
- Full opening door with adjustable manual door latch
- Swivel brake casters
- Multipane heated 36 x 48 inch viewing window
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
HD Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error and the low voltage PLC is touch-safe. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
AIRFLOW. Variable frequency drive allows you to lower air velocity to meet your test requirements and reduce noise.
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -40°C to +180°C (-40°F to +356°F)
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest lowest temperature the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Internal high-temperature limit safety
- Refrigeration system over-pressure safety circuit
- Low-water steam generator over-temperature circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 508A, US, C, E
Optional Features
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Custom window size
- Noise Reduction Package
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Water Cooled Condenser
- Self-Contained Water Recirculating System
- Water Demineralizer Cartridge System
- High Humidity Sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Dry Nitrogen Purge to keep condensation and frost from accumulating on DUT surfaces at cold temperatures and to prevent oxidation of metals surfaces at high temperatures
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The HD Series is AES's line of floor-model temperature and humidity test chambers built to condition mid-to-large products, full assemblies, and battery packs under tightly controlled combined thermal and humidity environments. With a 10–95% RH range, ±2% RH stability, the HD Series gives engineers the flexibility to run steady-state stability profiles, humidity cycling, and high-hazard battery validation in a single platform.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Energy Storage
- Electric Vehicles (EV)
- Gas Sensing & Environmental Monitoring
- Pharmaceuticals
- Medical Devices
- Consumer Electronics
- Semiconductor
- Packaging
- Consumer Products
- Paints & Coating
- Aerospace & Aviation
- Military & Defense
USE CASES
- Gas Sensing & Environmental Monitoring Custom Silicone-Free Humidity Chamber: A fleet of 3 custom HD-210 humidity test chambers engineered for a leading innovator in MEMS-based gas sensor technology. All silicone components (door gasket, steam generator hose, internal sealant) replaced with non-silicone alternatives to eliminate outgassing that could contaminate or damage sensitive MEMS sensors. Read more
- Energy Storage Large-Format Pouch Cell Testing in High Live-Load SAFE Chambers: A leading energy storage company tested large-format pouch cells for grid-scale applications in paired HD-596-7.5-SAFE (temperature + humidity) and FD-596-7.5-SAFE (temperature-only) chambers each with 96 cu ft of workspace and a 4 ft × 4 ft door for AES patented battery testing fixtures. Read more
Downloads
Dew Point Calculator
Please Try Again.