BD-964 Environmental Test Chamber
BD Series - Laboratory Ovens




BD-964
Floor
BD-964 is a high-capacity forced hot air circulation laboratory oven designed for uniform dry heat processing. Engineered for larger workloads, it delivers consistent temperature distribution and reliable performance for demanding laboratory and industrial heating applications.
Standout Features:
- Highly customizable oven configurations tailored to your testing requirements
- Wide temperature range supporting high-temperature dry heat applications
- Tight temperature uniformity for reliable and repeatable thermal processing
- Engineered airflow design with top and bottom plenums for consistent heat distribution
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Downloads
Specifications
| Interior: | 48W x 48D x 48H (in) |
| 1219.1W x 1219.1D x 1219.1H (mm) | |
| Exterior: | 56W x 66D x 66H (in) |
| 1422.4W x 1676.4D x 1676.4H (mm) | |
| Volume: | 64 cubic ft |
| 1812.27 liters | |
| Temperature: | 38°C to 220°C (100.4°F to 428°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Rise Rate*: | 4.88°C/min |
| Electrical Supply: | 208 VAC, 1 PH, 60 HZ |
| Facility Power Receptacle: |
Hardwired
|
| Full Load Amps: | 50 A |
| Airflow: | 750 cfm |
| Refrigeration System: | No active cooling |
| Mobility: | Will fit through 62 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 1400 lbs (635 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 1510.0 lbs (685 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
Notice for Customers Requesting R449A:
Consult our sales team regarding the use of R449A refrigerant (where applicable). This substitution ensures compliance with relevant regulations. Please be aware that the use of R449A will change the achievable low temperature to -35°C. Our sales team can provide detailed information regarding this change for your specific application.
BD Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Exterior cabinet: cold-rolled steel, heavy-gauge, powder coat finish, color: bone
- Interior cabinet: stainless steel, type 304
- Fully Opening door, Manual Door Latch
- Forced air circulation
- Port configuration: Left wall access port and plug with 3in (76.2mm) diameter
- Fully adjustable shelf, 1 wire-grid shelf, stainless steel
- Fully opening door, manual door latch
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER
Temperature is manually set with one Watlow EZ-ZONE PM controller (non-programmable)
UPGRADE WITH
BD Series Test Chambers can incorporate AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE increases your functionality 
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
SENSORS. 100 OHM Platinum RTD is a highly-accurate sensor made from platinum components for increased sensitivity View sensor optionsSafety Features
STANDARD SAFETY FEATURE
HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest lowest temperature the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
Optional Features
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Additional Blank Door
- LN2 Cooling (standard in BD-100)
- CO2 Cooling (optional in BD-100)
- Desiccant Air Dryer to ensure conditions as low as 5% RH
- Gas Purge compatible with Dry Nitrogen (GN2) & Compressed Dry Air (CDA)
- Floor Stand w/ Casters
Downloads
Please Try Again.