LH-1-5 Environmental Test Chamber
LH Series - Temperature with Humidity




LH-1.5
BenchtopRack and Stack
LH-1.5 is a dynamic temperature and humidity stability test chamber engineered for precise, long-term environmental control. Known for its tightly regulated conditions, it enables reliable steady-state and cycle testing where consistency and repeatability are critical.
Designed for minimal maintenance, the LH-1.5 supports both constant temperature and humidity stability testing as well as controlled cycling with highly tuned performance for extended test durations.
Standout Features:
- Compact benchtop temperature and humidity chamber design minimizes lab footprint
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor
- Optimized for steady-state and long-term stability testing across extended test profiles
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Downloads
- Videos
- Dew Point Calculator
Specifications
| Interior: | 14W x 13D x 13H (in) |
| 355.5W x 330.2D x 330.2H (mm) | |
| Exterior: | 28W x 31D x 34H (in) |
| 711.2W x 787.4D x 863.6H (mm) | |
| Volume: | 1.37 cubic ft |
| 38.79 liters | |
| Temperature: | -20°C to 94°C (-4°F to 201.2°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Rise Rate*: | 2.5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 1°C/min |
| Electrical Supply: |
110 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA 5-15
|
| Full Load Amps: | 15 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 100 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 3000 BTU/HR -MIN: 2400 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: |
R-404a (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 32 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 300 lbs (136 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 410.0 lbs (186 kg) without added options |
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
LH Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Internal workspace constructed with type 304 stainless steel
- Full opening door with adjustable manual latch
- Multipane 12 in x 12 in viewing window, no heat available
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONSOLE
- Fully adjustable shelf, one wire-grid stainless steel shelf
- Port configuration: left wall access port and plug with 3 in (76.2 mm) diameter
- Gas inlet compatible with GN2 Purge and Dry Air
- Forced air circulation
- Self contained refrigeration system
- Steam generator humidity system
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
LH Series Test Chambers have upgraded to include AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -70°C to +180°C (-94°F to +356°F)
- Solid State Humidity Sensor
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW-TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest and lowest temperature of the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Low Water Steam Generator Over Temperature Circuit
- Over Temperature Heat Fusing
- Refrigeration System Over Pressure Safety Circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
OPTIONAL FEATURES
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Customize Window in Door or Blank Door
- Internal Vapor Proof Light with External Switch
- Water Demineralizer Cartridge System
- Self Contained Water Recirculating System
- High Humidity Sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Dry Nitrogen Purge to keep condensation and frost from accumulating on DUT surfaces at cold temperatures and to prevent oxidation of metals surfaces at high temperatures
- Floor Stand with Casters
- Stackable Test Chamber Stand with Casters
Downloads
Videos
Dew Point Calculator
Please Try Again.


