LH-1.5B Environmental Test Chamber
LH Series - Temperature with Humidity






LH-1.5-B
BenchtopRack and Stack
LH-1.5-B is a pre-configured, double-stacked temperature and humidity stability test system engineered for long-term, high-precision environmental control. Designed for applications requiring continuous, repeatable performance, it delivers tightly regulated conditions for steady-state and cycle testing across extended durations.
Standout Features:
- Pre-stacked dual chamber configuration delivered as a fully assembled stability test system
- Compact benchtop temperature and humidity chamber design minimizes lab footprint
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor
- Optimized for steady-state and long-term stability testing across extended test profiles
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Downloads
- Videos
- Dew Point Calculator
Specifications
| Interior: | 14W x 13D x 13H (in) |
| 355.5W x 330.2D x 330.2H (mm) | |
| Exterior: | 33.4W x 31.3D x 76.2H (in) |
| 848.4W x 795.1D x 1935.5H (mm) | |
| Volume: | 1.37 cubic ft |
| 38.79 liters | |
| Temperature: | -20°C to 94°C (-4°F to 201.2°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Rise Rate*: | 2.5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 1°C/min |
| Electrical Supply: |
110 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA 5-15
|
| Full Load Amps: | 15 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 100 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 3000 BTU/HR -MIN: 2400 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: |
R-404a (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 32 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 750 lbs (340 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 970.0 lbs (440 kg) without added options |
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
LH Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Two LH-1.5 test chambers
- Stackable stand, with chamber mounting provisions, includes 2 anchor brackets for mounting floor stand to facility floor
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Internal workspace constructed with type 304 stainless steel
- Full opening door with adjustable manual latch
- Multipane 12 in x 12 in viewing window, no heat available
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONSOLE
- Fully adjustable shelf, one wire-grid stainless steel shelf
- Port configuration: left wall access port and plug with 3 in (76.2 mm) diameter
- Gas inlet compatible with GN2 Purge and Dry Air Purge
- Forced air circulation
- Self-Contained Refrigeration System
- Steam Generator Humidity System
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
LH Series Test Chambers have upgraded to include AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -70°C to +180°C (-94°F to +356°F)
- Solid-State Humidity Sensor
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest and lowest temperature of the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Over Temperature Heat Fusing
- Refrigeration system over-pressure safety circuit
- Low-water steam generator over-temperature circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
- Additional wire-grid, stainless steel shelves and shelf clips
- Custom port sizes
- Customize Window in Door or Blank Door
- Water demineralizer cartridge system
- Self-contained water recirculating system
- High humidity sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant air dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Dry nitrogen purge to keep condensation and frost from accumulating on DUT surfaces at cold temperatures and prevent oxidation of metal surfaces at high temperatures
Downloads
Videos
Dew Point Calculator
Please Try Again.


