LH-6 Environmental Test Chamber
LH Series - Temperature with Humidity


LH-6
Floor
LH-6 is a reach in temperature and humidity stability test chamber engineered for long-term, high-precision environmental control. Designed for extended steady-state and cycle testing, it delivers tightly regulated conditions for applications where consistency, repeatability, and reliability are critical, while providing expanded capacity for larger test loads within a compact, lab-efficient footprint.
Standout Features:
- High-performance circulation system with X CFM adjustable airflow
- Floor-standing chamber design comes standard with integrated floor stand for expanded capacity
- Precision humidity control with ±2% RH fluctuation at the sensor
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
Rental $2,200/month
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
- Videos
- Dew Point Calculator
Specifications
| Interior: | 20W x 18D x 24H (in) |
| 508W x 457.2D x 609.5H (mm) | |
| Exterior: | 34W x 36D x 46.6H (in) |
| 863.6W x 914.4D x 1183.7H (mm) | |
| Volume: | 5 cubic ft |
| 141.58 liters | |
| Temperature: | -20°C to 94°C (-4°F to 201.2°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Humidity: | 10-95% RH, limited by +4°C Td (for 98% add option) |
| Humidity Fluctuation: | ±2% RH at sensor |
| Rise Rate*: | 2.5°C/min |
| Pull Down Rate*: | 1°C/min |
| Electrical Supply: |
110 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA 5-20
|
| Full Load Amps: | 20 A |
| Compressed Air Requirements: | 30PSI |
| Airflow: | 250 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 3000 BTU/HR -MIN: 2400 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: |
R-404a (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 36 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 480 lbs (218 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 590.0 lbs (268 kg) without added options |
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
LH Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- Floorstand with casters included
- Overall Dimensions including Standard Floorstand (WxDxH): 34.7W x 38.9D x 72.2H
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Internal workspace constructed with type 304 stainless steel
- Full opening door with adjustable manual latch
- Multipane 12 in x 12 in viewing window, no heat available
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONSOLE
- Fully adjustable shelf, one wire-grid stainless steel shelf
- Port configuration: left wall access port and plug with 3 in (76.2 mm) diameter
- Gas Inlet compatible with GN2 purge and dry air purge
- Forced air circulation
- Self contained refrigeration system
- Steam Generator Humidity System
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
LH Series Test Chambers have upgraded to include AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
- RELATIVE HUMIDITY SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Speed of airflow does not affect measurement. Sensor is highly accurate between 10-95% RH, over the entire temperature operating range of -70°C to +180°C (-94°F to +356°F)
- Solid-State Humidity Sensor
- View sensor options
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW-TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest and lowest temperature of the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Over Temperature Heat Fusing
- Low Water Steam Generator Over Temperature Circuit
- Refrigeration System Over-Pressure Safety Circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Customize Window in Door or Blank Door
- Internal Vapor Proof Light with External Switch
- Water Demineralizer Cartridge System
- Self Contained Water Recirculating System
- High Humidity Sensor to extend the humidity range up to 98% RH
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Dry Nitrogen Purge to keep condensation and frost from accumulating on DUT surfaces at cold temperatures and to prevent oxidation of metals surfaces at high temperatures
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The LH Series is one of AES's most versatile temperature and humidity stability chambers, available in benchtop and reach-in configurations. With 10–95% RH range and precise ±2% RH stability, the LH Series supports industries that rely on steady-state stability testing and everyday humidity and temperature cycling in a compact, reliable package.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Consumer Electronics
- Medical Devices
- Pharmaceuticals
- Packaging
- Consumer Products
- Semiconductor
- Automotive
USE CASES
- Medical Device Stability Testing Application: Custom-configured LH-10 Temperature & Humidity Stability Chamber for steady-state validation of medical devices, with HTTP JSON API integration for global product compliance. Read more
Downloads
Videos
Dew Point Calculator
Please Try Again.


