SD-501-ATP Environmental Test Chamber
SD Series - Temperature Only






SD-501-ATP
Benchtop
SD-501-ATP Series are ultra-compact temperature-only test chambers designed to maximize testing capacity within a minimal lab footprint. Engineered for high-density configurations, they enable multiple independent test environments while maintaining precise and stable thermal performance.
Standout Features:
- Ultra-slim chamber design minimizes lab footprint
- Stackable configuration enables three independent chambers within a single rack footprint
- Temperature stability of ±0.5 °C at the sensor after stabilization
- Factory-adjustable baffle and fan design delivering 50 CFM optimized airflow
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Downloads
Specifications
| Interior: | 13W x 13.5D x 9.9H (in) |
| 330.2W x 342.9D x 251.4H (mm) | |
| Exterior: | 18.8W x 46.7D x 18.8H (in) |
| 477.6W x 1186.2D x 477.6H (mm) | |
| Volume: | 1.01 cubic ft |
| 28.59 liters | |
| Temperature: | -37°C to 180°C (-34.6°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Rise Rate*: | 2.8°C/min |
| Pull Down Rate*: | 3°C/min |
| Electrical Supply: |
120 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA 5-15
|
| Full Load Amps: | 13 A |
| Airflow: | 50 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 3000 BTU/HR -MIN: 2400 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Single stage |
| Refrigerant: |
R-404a (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 32 in doorway |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
SD Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- External cabinet construction consists of 304 stainless steel
- Internal workspace constructed with type 304 stainless steel
- Full opening door with manual latch
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONNECT®
- Port configuration: QT 3 rear wall access port and plug with 1in (25.4mm) diameter
- Forced air circulation
- Cable Leader, 10ft, 14 AWG, IEC-320-C13 to NEMA 5-15P
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
SD Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT® creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW-TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest and lowest temperature of the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Refrigeration system over-pressure safety circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
- Port Size/Access Point
- Additional Shelving
- Gas Purge compatible with Dry Nitrogen (GN2) & Compressed Dry Air (CDA)
- Stackable Rack Ability to Stack Three Units Vertically in a 19-inch Rack
- Made of Heavy-Duty Steel and Black Powder-Coat
- Compact Open-Frame Rack Design fits through Standard Height Commercial Doorways (in, cm)
- Leveling feet to ensure Optimal Performance on Uneven Floors
Downloads
Similar Products
Please Try Again.