SD-202 Environmental Test Chamber
SD Series - Temperature Only








SD-202
BenchtopRack and Stack
SD-202 is q temperature-only test chambers designed for precise, stable environmental testing across leading industries. Built for reliability and consistency, they deliver controlled thermal performance for R&D, validation, and quality assurance applications.
Standout Features:
- High-performance circulation system with 100 CFM adjustable airflow
- Benchtop test chamber supports optional stacking for double the testing volume
- Temperature stability of ±0.5°C at the sensor after stabilization
- Easy lab integration with plug and play utility requirements
Rental $2,800/month
- Specifications
- Standard Features
- Instrumentation
- Safety Features
- Optional Features
- Applications
- Downloads
Specifications
| Interior: | 15W x 16D x 15H (in) |
| 381W x 406.4D x 381H (mm) | |
| Exterior: | 48.2W x 31D x 25.6H (in) |
| 1224.3W x 787.4D x 650.3H (mm) | |
| Volume: | 2.08 cubic ft |
| 58.89 liters | |
| Temperature: | -70°C to 180°C (-94°F to 356°F) |
| Temperature Stability: | ±0.5°C (±1.0°F) at sensor after stabilization |
| Rise Rate*: | 7°C/min |
| Pull Down Rate*: | 3°C/min |
| Electrical Supply: |
120 VAC, 1 PH, 60 HZ
(Optional) 50HZ |
| Facility Power Receptacle: |
6' NEMA L5-30
|
| Full Load Amps: | 26 A |
| Airflow: | 100 CFM |
| Thermal Heat Rejection (ThoR): | -MAX: 18,000 BTU/HR -MIN: 5,000 BTU/HR |
| Nationally Recognized Test Lab: | UL 61010-1 |
| Refrigeration System: | Cascade |
| Refrigerant: |
High Stage: R-404a Low Stage: R-508b (Optional) R-449a |
| Mobility: | Will fit through 32 in doorway |
| Approximate Product Weight: | 432 lbs (196 kg) without added options |
| Approximate Shipping Weight: | 542.0 lbs (246 kg) without added options |
*Rise and pull-down rates calculated using IEC 60068-3-5 standard. Custom options available.
*Ideal ambient temperature conditions for test chambers is 23°C (73.4°F). The temperature and humidity range of assured performance is between 15°C and 25°C (59°F/77°F) and 30-50% relative humidity. Conditions outside this range may affect the performance of your test chamber and reduce the lifespan of the equipment.
SD Series
Standard Features
STANDARD FEATURES
- External cabinet construction consists of heavy-gauge, cold-rolled steel with powder coat, bone color, and textured matte finish
- Internal workspace constructed with type 304 stainless steel
- Full opening door with adjustable manual latch
- Interior light with exterior switch on cabinet face and operable on AESONE CONNECT
- Port configuration: right wall access port and plug with 3in (76.2mm) diameter
- Fully adjustable shelf, 1 wire-grid shelf, stainless steel
- Forced air circulation
- Multipane 12 in x 12 in heated viewing window
Instrumentation
STANDARD INSTRUMENTATION
CONTROLLER 
SD Series Test Chambers have incorporated AESONE CONNECT creating a robust connected device for a standard and uniform interface making test chamber operation easier.
AESONE XCHANGE is hardware internal to the chamber that increases your functionality
- Connects the test chamber controller to your network for increased accessibility
- On-board multi-year data logging
AESONE SOFTWARE gives you the power to
- Remote chamber operation and monitoring,
- Web-based test profile creation,
- Viewing current data and historical data visually
- Secure multi-level user access
ADDITIONAL ONBOARD INSTRUMENTATION
WATLOW F4T PROGRAMMABLE CONTROLLER. Features a 4.3” capacitive touchscreen minimizing the chance for error. Ethernet communication supported by AESONE HARDWARE. View more controller options
SENSORS.
- TEMPERATURE SENSOR. Measured at the point of airflow entering the workspace. Class A, 3-wire, 100 Ohm Platinum RTD sensor
OPTIONAL DATA LOGGERS. View additional data loggers
Safety Features
STANDARD SAFETY FEATURES
- HIGH/LOW TEMPERATURE CONTROL. An adjustable temperature limit controller allows you to program the highest lowest temperature the device under test, protecting products from compromising temperature exposure.
- Internal high-temperature limit safety
- Refrigeration system over-pressure safety circuit
- TUV Rheinland certified meeting UL 61010-1, US, C, E
Optional Features
- Shelf Modification
- Custom Porting Sizes
- Custom Window Size
- Heater for Window
- LN2 Boost Cool
- CO2 Boost Cool
- Water Cooled Condenser
- Desiccant Air Dryer to reach conditions as low as 5% RH
- Dry Nitrogen Purge to keep condensation and frost from accumulating on DUT surfaces at cold temperatures and to prevent oxidation of metals surfaces at high temperatures
- Floor Stand with Casters
- Stackable Test Chamber Stand with Casters
Applications
APPLICATIONS & USE CASES
The SD Series is AES's line of compact, benchtop temperature-only test chambers — a versatile platform used across a wide range of industries for product, component, and materials validation under controlled thermal conditions. The SD Series can be configured for general temperature testing, extended cold-range performance, and small-format battery testing with AES SAFE, giving engineers precision temperature control in a compact footprint that fits almost any lab. From cold-weather durability validation and pharmaceutical stability, to consumer product testing and early-stage battery qualification, the SD Series adapts to the unique demands of each industry it serves.
HIGHLIGHTED INDUSTRIES
Learn more about the industries we serve here.
- Electric Vehicles (EV)
- Energy Grid Storage
- Consumer Electronics
- Medical Devices
- Military & Defense
- Aerospace & Aviation
- Automotive
- Semiconductor
- Consumer Products
- Packaging
- Power Management
USE CASES
- Infrastructure & Mechanical Plumbing Cold-Weather Durability Testing: The SD-208 engineered to UL 213 standards for cold-weather durability and pressurization testing for pipe couplings — with multi-specimen pressurization integration. Read more
- Military & Defense Low-Temperature Battery Testing: SD-208-ATP benchtop chamber engineered for low-temperature battery testing down to -70°C, with dual rear access ports for streamlined cycler connectivity and support for multiple battery cell formats qualifying power sources for military deployment in arctic and high-altitude environments.
- Consumer Electronics EV Coin Cell Battery Testing: SD-508-ATP double-stack environmental test chamber paired with AES's patented ATPPRIME battery testing fixture delivering 192 coin cell channels at 1 amp each for high-density, simultaneous cycling of EV cell chemistries, with AESONE CONNECT® remote monitoring and real-time alerts to prevent thermal runaway. Read more
Downloads
Similar Products
Please Try Again.